Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopcy ze Starówki - streszczenie

że otwiera się wieko od kosza, a Piotrek krzyczał, że to cud. Chłopak otworzył paczkę, w której była szynka i placek. Wojtek pomyślał, czy im powiedzieć, że schował to sobie Bronek, ale nie zrobił tego. Podzielili je na dwanaście porcji, dla Pimpusia też była. Wrócił Bronek i zobaczył szynkę, którą chłopcy zostawili dla niego. Powiedział, że wyprowadza się, ponieważ wynajął pokój. Wojtek wyszedł z Piorunem na dwór i wyjaśnił mu, co robił po powrocie do Warszawy. Natomiast ten obiecał mu, że pójdzie do szkoły i da znać, że choruje. Piorun należy do ZWM i opowiedział mu o ich poruczniku z partyzantki i wujku Macieju. Sokrates powiedział, że rozmawiał z Kisielem i zgodził się poczekać na jego powrót do zdrowia i że może go zastąpić. Chcieli mu nadać przezwisko – Charon, Ajas, ale został przy Wojtku. Na niebie rozbłysło tysiące różnobarwnych gwiazdek, był to salut armatni na cześć zwycięstwa. Niemcy skapitulowali, armia Radziecka i wojska Polskie wkroczyły do Berlina. 

VII Napad

Do Hadesu wpadł Skierka i powiedział, że ukradli jego przydział, czyli mleko i margarynę, gdy tutaj szedł. Piorun oznajmił, że postara się o przydział mleka w ZWM-ie. Piorun zaproponował zebranie Starówki, aby razem z dorosłymi coś wymyślić odnośnie tych napadów. Tomek – archeolog – pokazał im zdjęcia Starówki, które dzisiaj kupił. Teraz obowiązuje silentium, czyli ten, kto ma czas, może iść na dwór, a reszta do nauki. 

VIII Handlarz antykami

Wojtek wybierał się na przystań. Tomek – archeolog kupił obraz. Musiał jednak poszukać speca, który zna się na renowacji, ponieważ obraz był zabrudzony i nie było dobrze widać, kto na nim jest. Wojtek i Tomek doszli do antykwariatu. Mężczyzna powiedział im, że za ocenę obrazu trzeba zapłacić – 30 zł. To był obraz cesarza Wilhelma Drugiego,


Komentarze

    5 + 2 =